اینفوگرافیک

گزارش بازی‌های رایانه‌ای و تجهیزات بازی در بازار ایران

طبق آمار «گلوبال گیم مارکت» دربارۀ نفوذ گیم در بین ایرانیان، میانگین سن گیمرهای مجازی ۲۱ سال است. دیگر آنکه ۲۳میلیون گیمر، روزانه حداقل یک ساعت گیم بازی می‌کنند.

طبق آمار جهانی ۴۲درصد از گیمرها از طریق موبایل و تبلت و ۳۱درصد از طریق کنسول‌های کنترلی گیم بازی می‌کنند؛ یعنی تنها ۳۱درصد از طریق PC بازی رایانه‌ای انجام می‌دهند.

طبق آمار جهانی در سال ۲۰۱۵، سهم گردش مالی بازی‌های رایانه‌ای در ایران ۲۷۰میلیون دلار برآورد شده بود که ۲۰درصد آن مربوط به بازی‌های موبایلی بوده است!

عموماً بازی‌های اورجینال، در ایران از طریق فروشگاه‌های اینترنتی عرضه می‌شود که ۲۸درصد از فروش را به خود اختصاص داده‌اند؛ لذا با توجه به آمارهای موجود، با کمک نظربازار که بستری برای تحقیقات بازار آنلاین است، بر آن شدیم تا آماری واقعی‌تر از رویکرد بازی‌های رایانه‌ای در ایران به‌دست آوریم.

نظرسنجی نفوذ بازی‌های رایانه‌ای در بین ایرانیان از ۱۰۳۲ نفر زن و مرد در استان‌های مختلف و در ردۀ سنی کامل انجام شد. از میان ۵۴۷ نفری که گیم بازی می‌کردند، ۴۴درصد پاسخ‌دهندگان را افراد ۱۸ تا ۲۵ سال و ۳۲درصد آنان را افراد ۲۶ تا ۳۵ سال تشکیل دادند که با احتساب سهم ۱۳درصد افراد زیر ۱۸ سال، می‌توان ۹۰درصد از کسانی را که گیم بازی می‌کنند، زیر ۳۵ سال در نظر گرفت.

طبق آمار نظربازار، ۳۸درصد افراد از طریق کامپیوتر بازی انجام می‌دهند، ۴۹درصد از طریق موبایل و تبلت و تنها ۹درصد از ایرانیان از طریق کنسول کنترلی گیم بازی می‌کنند. این آمار نشان می‌دهد که اختلاف ایرانیان با ترندهای جهانی، در ترجیح استفاده از کامپیوتر به‌جای کنسول بازی است.

اما همین سهم ۴۷درصدی غیرموبایلی نیز در بین مدل‌های زیادی از کنسول‌ها تقسیم می‌شود. حدود ۲۶درصد از آنان کنسول‌های مایکروسافت را ترجیح می‌دهند که ۱۷درصد از آن‌ها XBOX360 را انتخاب کرده‌اند. از طرفی ۳۱درصد کنسول‌های سونی را انتخاب کرده‌اند که مدل‌های PS2 و PS4 با ترجیح مساوی ۱۰درصدی، سهم برابر دارند.

سلیقۀ ایرانیان در انتخاب بازی‌های گروهی و انفرادی تقریباً یکسان است؛ ولی در انتخاب ژانر بازی، گیم‌های چندنفرۀ آنلاین MMORPG و اکشن و مسابقات ورزشی، با نسبت‌های مساوی، بیشترین طرف‌دار را دارند و بازی استراتژی، ۱۱درصد و مبارزه‌ای، ۷درصد علایق را به خود جذب کرده‌اند.

نظرسنجی نشان می‌دهد ۶۱درصد گیمرهای ایرانی حداقل روزی یکبار بازی می‌کنند و ۴۳درصد آنان روزی یک‌ساعت به این مقوله می‌پردازند.

جالب است که ۴۵درصد آنان ۲ تا ۴ ساعت از روز را به بازی مشغول هستند.

در آخرین قسمت می‌پردازیم به تجهیزاتی که گیمرها از آن‌ها استفاده می‌کنند.

گیمر‌های ایرانی ۷۱درصد از نیاز تجهیزات بازی مانند کیبورد و موس و هدفون را از طریق فروشگاه‌های کامپیوتری خریداری می‌کنند. در این میان، ۵۹درصد از آنان کمتر از ۲۵۰هزار تومان در این خصوص هزینه می‌کنند. حدود ۲۱درصد نیز تا ۵۰۰هزار تومان برای خرید تجهیزات هزینه صرف می‌کنند.

حدود ۳۷درصد از گیمرهای ایرانی برای تجهیزات حرفه‌ای هزینه نمی‌کنند. از طرفی نیز ۲۳درصد بیشترین هزینه را برای خرید گیم پد (GamePad) می‌پردازند. هدفون و موس مخصوص بازی و کیبورد مخصوص بازی، هرکدام با ۱۲درصد، نسبت مساوی از هزینه‌های آنان را به خود اختصاص می‌دهد و تنها ۳درصد برای خرید گیم ویل هزینه می‌کنند.

جالب است بدانید ۳۶درصد از خریداران گیم پد که بیشترین هزینه را به خود اختصاص داده‌اند، در زمان خرید اطلاعی از آنچه می‌خواهند ندارند و ۲۳درصد نور LED و ۱۵درصد ظاهر دستۀ بازی برایشان مهم است. تنها ۱۰درصد تعداد دکمه‌ها و ۱۶درصد محل قرارگیری جوی استیک دستۀ بازی برایشان اهمیت دارد و این در حالی است که محل قرارگیری جوی استیک در دستۀ بازی‌های Xbox و PlayStation با هم فرق دارد.

در آخر نیز می‌رسیم به مهم‌ترین بخش از تجهیزات بازی که مربوط می‌شود به تهیۀ بازی اورجینال یا کپی!

طبق این آمار ۱۵درصد از ایرانیان فقط بازی‌های کپی تهیه می‌کنند. میزان ۱۹درصد از آنان از هر ۱۰ بازی، حداقل ۷ بازی را به‌صورت کپی خریداری می‌کنند. اما نکتۀ امیدوارکننده درخصوص آمار ۴۰درصدی افرادی است که ۷۰درصد بازی‌ها را اورجینال تهیه می‌کنند. این موضوع می‌تواند به رشد بازی‌های موبایل مرتبط باشد.

با همکاری آیمارکتور

پیوند کوتاه: https://nazarbazaar.ir/2Pbs3
این مطلب را به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

گروه محتوایی نظربازار

گروه محتوایی نظربازار آخرین گزارش‌ها و مطالب مرتبط با تحقیقات بازاریابی را منتشر می‌کند.

افزودن دیدگاه